Działalność ruchu społecznego WSPÓLNA DROGA prowadzona jest w oparciu o pięć programów skierowanych do osób potrzebujących opieki i wsparcia. W działaniach duży nacisk jest położony na aktywizację społeczną i zawodową oraz pomoc w przezwyciężaniu bezradności życiowej.
1. Pokonywanie niepełnosprawności – Program dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, w tym cierpiących na autyzm, porażenie mózgowe, wady wzroku i słuchu oraz niesprawnych ruchowo. W latach 2011-2016 tematem wiodącym będzie wspieranie twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach projektu NIKIFORY oraz poprawa sytuacji osób głuchoniewidomych w ramach projektu „Partnerstwo dla osób głuchoniewidomych”.
2. Towarzyszenie w chorobie – Program adresowany do przewlekle, ciężko i nieuleczalnie chorych, m.in. na nowotwory, stwardnienie rozsiane, Alzheimera, Parkinsona i choroby psychiczne. W latach 2011-2016 tematem wiodącym będzie profilaktyka i wsparcie psychologiczne w przebiegu choroby nowotworowej.
3. Pomoc w kryzysie – Program skierowany jest do osób, które były ofiarą przemocy domowej lub nieszczęśliwych wydarzeń. Pomoc otrzymują także matki samotnie wychowujące dzieci, osoby bezdomne i bezrobotne oraz dzieci pozbawione opieki. W latach 2011-2016 tematem wiodącym będzie kompleksowe wsparcie dla osób bezrobotnych poprzez poradnictwo psychologiczne, prawne, zawodowe i w ramach projektu „Pokonaj kryzys”.
4. Godna starość – Program adresowany do samotnych, chorych i ubogich osób starszych. W latach 2011-2016 tematem wiodącym będzie wolontariat osób starszych w ramach projektu „Senior(ina) wolontariusz”.
5. Kromka chleba – Program skierowany do dzieci i osób żyjących w ubóstwie. W latach 2011-2016 tematem wiodącym będzie wyrównywanie szans rozwojowych i edukacyjnych dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną w ramach projektu „Partnerstwo dla dzieci”.
Organizacje zainteresowane partnerstwem z ruchem społecznym WSPÓLNA DROGA powinny spełniać następujące warunki:
- posiadać status prawny organizacji pozarządowej,
- wykazać zgodność statutowych celów i zadań z głównymi założeniami pięciu programów ruchu społecznego WSPÓLNA DROGA,
- organizacje posiadające do tej pory status organizacji partnerskiej muszą wykazywać się rzetelnością i terminowością w wywiązywaniu się z umów projektowych i uzgodnień partnerskich,
- organizacje powinny dysponować co najmniej 10% środków własnych wartości proponowanego projektu.
Ofertę oraz wniosek wraz z załącznikami należy złożyć do dnia 10 marca 2011 r. w wersji elektronicznej i papierowej pod adresami:
- wersja elektroniczna: wnioski@wspolnadroga.pl
- wersja papierowa: można składać osobiście lub przesłać na adres: Wspólna Droga-United Way Polska, ul. Kinowa 19 lok. U-1, 04-030 Warszawa, z dopiskiem Konkurs dla organizacji partnerskich.
Rozpatrywane będą tylko oferty nadesłane w podanym terminie (decyduje data stempla pocztowego) i spełniające wszystkie ww. warunki.
Wyniki konkursu będą opublikowane na stronie internetowej Fundacji Wspólna Droga w zakładce „Aktualności” (www.wspolnadroga.pl).
Szczegółowe informacje oraz formularze do pobrania znajdują się na stronie internetowej Fundacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz